Al jaren een begrip in Twente

Geschiedenis van het hotel

Geschiedenis van Hotel Herikerberg

Hoog op de Herikerberg, te midden van het Twentse landschap, begon in 1927 het verhaal van Hotel Herikerberg. Hier, op ruim 46 meter boven de zeespiegel, opende Wouter Jager samen met zijn vrouw Antje een hotel dat al snel een geliefd zomerverblijf werd voor rustzoekers, wandelaars en verenigingen. Het hotel werd gebouwt met stenen afkomstig van de even verderop gelegen steenbakkerij Rohaan.

 

 

Beginjaren en tegenslagen

Het echtpaar Jager had al een geschiedenis op de berg voordat het hotel officieel werd geopend. Toch begonnen de eerste jaren niet zonder tegenslagen. In 1930 werd bijgebouw ‘Us wente’ volledig in de as gelegd. Meubels en bedden gingen verloren, maar dankzij een goede verzekering kon de schade worden opgevangen. De onderneming zette door en groeide gestaag.
Vanaf circa 1933 werd het hotel aangesloten op het elektriciteitsnet—aangekondigd met trots op de achterkant van ansichtkaarten: kamers met stromend water én elektrisch licht. De maaltijden waren eenvoudig maar rijk: ontbijt met brood, beschuit, kaas, jam en een ‘theeblaadje’, lunch als ontbijt met een koud of warm schoteltje, en ’s avonds een diner met soep, aardappelen, vlees, groente en nagerecht. Volpension kostte in het hoogseizoen slechts 3 tot 4 gulden per dag.

 

De brand van 1938

Eind september 1938 trof een zware brand het hotel opnieuw. De kranten stonden er vol van: het hoofdgebouw brandde volledig af en brandweerhulp was zinloos door het gebrek aan bluswater. Militairen uit de buurt redden wat ze konden—meubels, schilderijen, zelfs een Friese hangklok lagen verspreid tussen de dennenbomen. De oorzaak bleef onduidelijk, al dacht eigenaar Wouter Jager aan een schoorsteenbrand.
Gelukkig was het hotel goed verzekerd en kon de herbouw snel beginnen. In mei 1939 vond de feestelijke heropening plaats.
Oorlogsjaren en herstelperiode
Wouter Jager bleek in de oorlog een fout verleden te hebben; hij was aangesloten bij de NSB. In 1941 werd het hotel door hem verkocht aan de NSB. Na de bevrijding werd het pand in beslag genomen door het Nationaal Beheersinstituut (NBI) en omgevormd tot herstellingsoord voor Indisch gerepatrieerden en oorlogsslachtoffers. Eind 1949 werd het pand ontruimd en volgde een periode van leegstand en onzekerheid. De gemeenteraad van Markelo drong aan op een nieuwe bestemming.

 

Een nieuwe start in 1950

In maart 1950 werd het hotel verkocht aan horecaondernemer M. Boomkamp uit Baarn. De Herikerberg heropende op 15 juni 1950 als hotel-café-restaurant, gepromoot als “Het sprookje in Twente”. Een nieuwe periode van gastvrijheid brak aan.

 

Nieuwe brand in 1972

In 1972 werd het hotel opnieuw door brand getroffen. Niet alleen het gebouw, maar ook een verleden ging daarmee letterlijk in rook op.

 

Nieuwbouw in 2000 naar het huidige pand

Nadat meerdere projectontwikkelaars bezig zijn geweest met de ontwikkeling van Hotel Herikerberg, duurde het tot het jaar 2000 voordat de Herikerberg opnieuw werd opgebouwd. De Deldense horecaondernemer Guus Brandriet, vader van de huidige eigenaar Daniël, zag het potentieel van het terrein. Hij vond dat de oorspronkelijke plek van het hotel, dicht aan de weg, niet ideaal was. In plaats daarvan koos hij ervoor het nieuwe hotel meer beschut te bouwen, aan de rand van het bos. In 2000 werd begonnen met de bouw van het hotel zoals we dat nu kennen.

 

Op 1 februari 2001 vond de feestelijke opening plaats. De toenmalige burgemeester van de gemeente Hof van Twente, mevrouw Ank Bijleveld, opende samen met Guus Brandriet en zijn gezin officieel het nieuwe hotel.

 

Sinds mei 2016 hebben wij, Daniël & Annemarie Brandriet, de dagelijkse leiding over Hotel Herikerberg. Samen met ons fantastische team van collega’s zetten wij ons iedere dag in om uw verblijf onvergetelijk te maken – met persoonlijke aandacht, Twentse gastvrijheid en oog voor detail.

 

Wij hebben meerdere bronnen geraadpleegd voor de historie van het hotel. Onze dank gaat ook uit naar Harold Makaske, hij heeft veel onderzoek gedaan naar de verleden van het hotel tijdens de oorlog en schreef hier een uitgebreid artikel over

Voor zijn artikel verwijzen wij u graag naar zijn site: https://www.makaske.nl/artikelen/Herikerberg-web.pdf

 
  • image1_Hotel_Herikerberg_Paginabeheer_Geschiedenis_van_het_hotel_202506031623245[1]
  • hotel_herikerberg_vroeger_3_22072019_Hotel_Herikerberg_Paginabeheer_Geschiedenis_van_het_hotel_202506031623243[1]
  • nl221465_Hotel_Herikerberg_Paginabeheer_Geschiedenis_van_het_hotel_202506031623257[1]
  • Herikerberg_rond_1930_Hotel_Herikerberg_Paginabeheer_Over_ons_202107281837191[1]
  • nl184825_Hotel_Herikerberg_Paginabeheer_Geschiedenis_van_het_hotel_202506031623256[1]
  • herikerbergoud1_Hotel_Herikerberg_Paginabeheer_Geschiedenis_van_het_hotel_202506031623241[1]
  • imm010_Hotel_Herikerberg_Paginabeheer_Geschiedenis_van_het_hotel_202506031624472[1]
ARRANGEMENTEN

Geniet van één van onze arrangementen

Hieronder vindt u een overzicht van onze arrangementen. Uiteraard kunnen wij ook een arrangement op maat voor u maken. Vraag ons naar de voorwaarden!

Bekijk alle arrangementen

3-daags half pension arrangement

Geniet van een compleet verzorgde korte vakantie in het hart van Twente met ons...

3-daags Wild arrangement

Beleef het najaar op zijn best met ons 3-daags wildarrangement bij Hotel Heriker...

4-daags half pension arrangement

Geniet van een ontspannen en compleet verzorgde korte vakantie in het hart van T...

Alle arrangementsprijzen zijn gebaseerd op gebruik van een kamer door twee personen. Voor eenpersoonsgebruik gelden andere tarieven. Alle boekingen zijn exclusief verblijfstoeslag á €2,95 p.p.p.n. Op al onze boekingen zijn de Uniforme Voorwaarden Horeca van toepassing. Deze kunt u hier vinden: https://www.hotelherikerberg.nl/service/algemene-voorwaarden

 

Komt u bij ons genieten van een (halfpension) arrangement met daarin een dagelijks wisselend driegangen diner en zijn er eet-/dieetwensen of allergieën waarmee wij rekening mee dienen te houden?

Laat het ons dan weten door te mailen of telefonisch contact met ons op te nemen.

Indien er vooraf geen melding gemaakt wordt van een eet-/dieetwens of allergie, brengen wij een aanpassingstarief van €4,95 per persoon per menu in rekening.

WAT ONZE GASTEN ZEGGEN

Fantastisch!

"Prachtig hotel, vriendelijk personeel. Heerlijk en uitgebreide ontbijt, het diner was voortreffelijk. Fantastische omgeving om te fietsen. En de fietsstalling was groot, verwarmd en praktisch. We hebben enorm genoten van ons verblijf. Vrienlijk personeel Uitmuntende kok! Fietsstalling dik in orde."

Dit is een recensie geschreven door Dirk en Bea op 12 april 2026 op de site voordeeluitjes.nl 

verblijf , eten en het volledige team zijn 5* meer dan waard

"super hotel , mooie kamer met ruime badkamer , de geserveerde wild menu s zijn van zeer grote klasse ,zelfs veel beter dan wat wij reeds in verschillende klasse restaurants hier in belgie i/d ardennen geserveerd kregen , ontbijt is zeker uitgebreid genoeg , ik las hieronder , weinig varatie , tja wanneer zo goed als alles er al op ligt , blijf er natuurlijk niet veel meer over om te veranderen he , zeer vriendelijke eigenares met een heel professioneel en vriendelijk team , ook fijn dat dit hotel aandacht besteed aan het milieu ecologish aspect tijdens je verblijf , ik kan echt niets bedenken die we wat minder goed vonden , wij komen hier zeker terug"

Dit is een recensie geschreven door Tony D op 12 januari 2026 op de site tripadvisor.nl

Echt een aanrader

"Een prima hotel met vriendelijk personeel. Wij verbleven in een Comfort kamer met een prima bed. De kamer was erg schoon. Wij verbleven er 4 dagen op basis van half pension. Het ontbijtbuffet was uitgebreid en goed verzorgd. Het dagelijkse 3 gangen menu was heerlijk. Wij komen hier zeker nog een keer terug."

Dit is een recensie geschreven door Kees Adriaansen op 4 april 2026 op de site voordeeluitjes.nl

prachtig hotel en restaurant

"Erg schone, ruime en gezellige kamer. Er is op de kleinste details gelet. Een schapje in de douche om de shampoo op te zetten, en een handvat om je vast te houden. Een regendouche, Een bakje bij het nachtkastje om de afstandsbediening op te bergen. Sfeerlampjes aan bed met leeslampje. voldoende stopcontacten, kluisje, hangers in de kast, etc etc etc. Het restaurant was gezellig ingericht, het personeel supervriendelijk en ruim aanwezig. Er is aandacht voor de klant, we gaan zeker nog eens terug!!!! Het was een mooi arrangement en een zeer vriendelijke prijs. Ongelooflijk!!"

Dit is een recensie geschreven door Hanneke op 10 februari 2026 op de site voordeeluitjes.nl

Mooi hotel, goede verzorging, mooi gelegen

"Het is er heel goed toeven. De kok doet goed zijn best om alles culinair klaar te maken en het wordt ook zo opgediend. Personeel is erg vriendelijk. Schone kamers voorzien van koffie en thee mogelijkheden. Bovendien is het hotel prachtig gelegen. De fooienpot heb ik goed gevuld. In een woord: fantastisch"

Dit is een recensie geschreven door Walter en Ineke op 19 april 2026 op de site voordeeluitjes.nl

Heerlijk verblijf

"Wat een zalig verblijf hebben we gehad! Mooi hotel met een prachtige ligging. Mooie wandelroutes ( en fietsroutes ) Grote kamer, overheerlijk bed en schoon. Hadden een wild arrangement, was overheerlijk!! Prachtig opgediend. Ontbijt goed verzorgd met ruime keuze. Vriendelijk personeel. Kortom! Wij komen zeker terug.''

Dit is een recensie geschreven door Carien Beemsterboer op 11 januari 2026 op voordeeluitjes.nl

Uitstekend hotel om te verblijven.

"Dit hotel is echt een 5 ster waardering waard. Personeel heel aardig en service gericht. De hotelkamer (boskamer) was uitstekend ruim en goed verzorgd, ruime kast voor kleding en ook de koffie en thee voorziening was top. Badkamer fantastisch, niet groot maar toch ruim genoeg om je te wassen en ingericht met een heerlijke regendouche, Top. Hotel is schoon en mooi ingericht, de ligging is uitstekend voor fietsers en/of wandelaars. Heerlijk om tot rust te komen. Het restaurant is ook van topklasse eten wordt goed verzorgd en smaakt heerlijk. Hebben hier 2 nachten overnacht en het was zalig. Komen hier zeker nog een keertje terug om van het hotel en de omgeving te genieten. Plus voor het personeel.''

Dit is een recensie geschreven door Simon op 20 februari 2026 op de site voordeeluitjes.nl 

  • img1
KOM IN CONTACT

Heeft u een vraag of opmerking?

Heeft u een vraag of opmerking over uw boeking? Of wilt u meer informatie aanvragen? Laat dan uw gegevens achter door het onderstaande formulier in te vullen.